Türkiye’de Doğa Yürüyüşü (Trekking) Yapabileceğiniz Yerler

Türkiye’de Doğa Yürüyüşü (Trekking) Yapabileceğiniz Yerler
Büyük kentlerde giderek yoğunlaşan bina yığınları, doğa ile bağımızı giderek koparıyor. Şehrin monotonluğu ve karmaşasından uzakta kendini doğanın kollarına bırakmak, yeşilin her tonunu ve çiçeklerin kokusunu deneyimlemek isteyen sağlıklı her bireyin rahatlıkla yapabileceği doğa yürüyüşü ülkemizde de sıklıkla tercih ediliyor. Ülkemizin keşfedilmemiş saklı ormanları, patikaları ve köyleri doğa yürüyüşleri yerleri için uygun rotalardır.

Doğa Yürüyüşü Nedir?Sağlıklı her yaştan bireye hitap eden ve en hafif doğa sporları arasında öne çıkan doğa yürüyüşü, hiçbir ulaşım aracına ihtiyaç duymadan doğa ile iç içe uzun yürüyüşler yapmak anlamı geliyor. Belirlenen rota boyunca bir bitiş noktasına ulaşmak için hareket ediliyor.

İstanbul’da Doğa Yürüyüşü Yapabileceğiniz Yerler

İstanbul gibi mega kentlerde yemyeşil ormanların ve toprağın kokusunu hissetmek biraz zor olsa da Anadolu ve Avrupa yakasındaki Emirgan Korusu, Belgrad Ormanı, Validebağ, Aydos Ormanı gibi birçok orman ve tabiat parkında şehrin gürültüsünden kaçarak temiz hava alabileceğiniz alanlar bulunuyor.

İstanbul’un kalabalığı, trafiği ve gürültüsünden uzakta yemyeşil doğanın kollarına kendinizi bırakabileceğiniz çam ağaçlarıyla çevrili Aydos Ormanı’nı, günün yorgunluğunu kuş sesleri ile üzerinizden atmanıza yardımcı olan Polonezköy Tabiat Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz.

En özel İstanbul doğa yürüyüşü parkurlarına ev sahipliği yapan Belgrad Ormanı’nda bol oksijenli bir gün geçirmek mümkün. İstanbul’da doğa yürüyüşü yapılacak yerler oldukça kısıtlı gözükse de tek başına İstanbul sahilleri şehrin stresinden uzaklaşarak keyifli bir geçirmenize olanak sağlıyor.

İstanbul’da Doğa Yürüyüşü Yapabileceğiniz Yerler Listesi


Emirgan Korusu
Belgrad Ormanı
Validebağ Korusu
Aydos Ormanı
Polonezköy Tabiat Parkı
Türkmenbaşı Tabiat Parkı
Muhteşem deniz manzarasıyla Emirgan Korusu’nda doğa yürüyüşleri için sıklıkla tercih ediliyor. Zorlu doğa parkurlarında yürüyüş yapmak istiyorsanız, İstanbul’a yakın doğa yürüyüşü alanlarının bulunduğu Gebze, Bolu, Yalova, Tekirdağ ve Kırklareli şehirlerinde yer alan doğal güzelliklere sahip parkurları tercih edebilirsiniz.

Ankara’da Trekking Alanları

Doğaya duyulan özlem, büyük kentlerde doğadan uzakta yaşamanın bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Ankara merkezde doğa yürüyüş yerleri bulunmuyor ancak merkezden 40-50 dakika mesafede eşsiz manzaralar sunan trekking alanları yer alıyor.

Ankara’nın kuzeyinde etkili olan Karadeniz iklimi, bu alanlarda trekking yapmaya uygun tabiat güzelliklerini ortaya çıkarıyor. Çamlıdere, Çubuk, Güdül, Beypazarı, Kızılcahamam ve Nallıhan ilçelerinde birçok trekking rotası bulunuyor. Bu ilçelerde Ankara doğa yürüyüşleri için kolay, orta ve zor olmak üzere çeşitli kademelerde parkurlar yer alıyor.

Orta ve zor seviyede trekking parkuru arıyorsanız, Çamlıdere ilçesindeki sarı ve siyah çam ağaçlarıyla çevrili Çamkoru Tabiat Parkı’nı, kolay seviye trekking parkuru için Çubuk ilçesindeki çam ve dağ kavağı ağaçlarıyla örtülü Karagöl Tabiat Parkı’nı tercih edebilirsiniz.

İzmir Doğa Yürüyüşü Yapılabilecek Yerler


Ege’nin incisi, deniz, kum ve güneşin hakim olduğu tatil cenneti İzmir doğa yürüyüşü alanlarıyla da doğa ile iç içe değerli anlar sunuyor. Yürüyüş parkurları açısından birçok seçeneği aynı anda sunan rotaların her biri farklı uzunluktaki yollar, patika, orman, vadi ve düzlüklerden geçiyor.

Kolay bir parkur tercihinde bulunacaksanız 10 kilometrelik geniş patikalara sahip Germiyan – Ildırı (Erythrai) Parkuru’nu, doğa yürüyüşünün tadı parkur zorlaştıkça çıkar diyorsanız, Yukarı Ovacık – Kösedere Parkuru’nu tercih edebilirsiniz.

Antalya Doğa Yürüyüşü Rotaları


Birçok doğal güzelliğin yanı sıra tarihi kültürel miraslara sahip Antalya, doğa yürüyüşleri için eşsiz rotaları barındırıyor. Dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak anılan Likya Yolu, Fethiye’den Antalya’ya kadar uzanıyor.

Kabak Koyu, Cennet Koyu, Kelebekler Vadisi, Patara, Kekova, Korsan Koyu, Gelidonya Feneri gibi birçok doğal güzelliğin yol boyunca sunduğu özel manzaralar eşliğinde yürüyüşünüzü tamamlayabilirsiniz. Ayrıca Letoon, Limyra, Simena, Xanthos, Patara, Apollonia gibi antik kentleri birbirine bağlayan Likya yolu rotası ile sizlere tarihi dokuyu da hissettirecektir.

Türkiye’de Bulunan Diğer Doğa Yürüyüşü(Trekking) Alanları


Ülkemizin her köşesinde saklı güzellikleri barındıran ormanlar, insan ruhunu ve enerjisini yeniliyor. Sakarya’da doğa yürüyüşleri için tercih edebileceğiniz rotalardan biri olan Sapanca’da, gölün eşsiz görüntüsü eşliğinde ruhunuzu yenileyebilirsiniz.

Yol boyunca kayın, gürgen ve çam ağaçlarıyla kaplı ormanları ile sizi mest edecek güzellikleri barındıran Kocaeli’nin en güzel yürüyüş parkurlarından biri olan Aytepe’yi, kış ve sonbahar aylarında keşfe çıkabilirsiniz. Aytepe doğa yürüyüşüne eşlik edecek tüm bitkilerin kışa hazırlanışına şahit olacaksınız.

Doğa Yürüyüşüne Giderken Alınması Gerekenler


Saatler süren doğa yürüyüşlerinde yorulacak vücudunuz için yürüyüşe çıkmadan önce hazırlığınızı yapmalı ve gerekli malzemeleri yanınızda bulundurmalısınız. Peki doğa yürüyüşüne giderken alınması gerekenler nelerdir gelin birlikte göz atalım.

Yürüyüş mevsimine ve parkuruna göre tercih edilen, ayak burkulmalarına sebebiyet vermeyecek boğazlı, kış şartları için su geçirmez ayakkabı
Olası durumlar için yedek ayakkabı ve kıyafet
En az 1 litrelik su şişesi veya matara
Yürüyüşlerde tüm malzemelerinizi sığdırabileceğiniz sırt çantası
Yağmurluk benzeri su geçirmez üstlük
Güneşten veya soğuktan koruyan şapka veya buff
Yiyecek
Çakı
Temel ilk yardım malzemeleri ve ilaçlar
Orta boy bir ener-yedek pil, düdük, kibrit, çakmak
Pusula veya GPS cihazı
Her mevsime uygun kıyafet tercihleri değişmelidir. Kış aylarında polar ve yünlü içlik, bere, eldiven, mont, yaz aylarında keten-terletmeyen kumaşlardan hafif elbiseler
Doğa Yürüyüş Alanlarına Uçar Filo İle Ulaşın
Her zorluk seviyesine göre belirlenmiş rotalara ulaşmanıza yardımcı olacak araçlar için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Uçar Filo’dan kiralayacağınız araçlarla Türkiye’nin doğal güzelliklerini keşfe çıkabilir ve doğa yürüyüş alanlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Whatsapp Telefon